Základní příručkové dílo pro folkloristy, literární vědce a všechny vážné zájemce o české lidové pověsti. Práce podává detailní přehled fondu našich démonologických pověstí na základě analýzy několika tisíc textů lidových pověstí nashromážděných ve folkloristických a dialektologických pramenech. Autor vytvořil pro katalog původní systém, který obsahuje 737 typů pověstí určených podle dějové struktury a rozdělených do sedmi hlavních, na sebe navazujících tematických skupin: 1. Člověk a magie. Čarodějnice a povolání spojená s magií, magické úkony a prostředky. 2. Člověk a osud. Omen, proroctví, předurčený osud, démoni nemoci a smrti, převtělená duše člověka, porušení tabu, ďábel. 3. Člověk po smrti. Revenanti a pohřeb. 4. Numinózní jevy. Duchové, přízraky a strašení. 5. Přírodní démoni, domovní duch, démonická zvířata a byliny se zvláštní mocí. 6. Poklady. 7. Parodické pověsti.
Čtenář získá informace o charakteru celého fondu našich pověstí s nadpřirozenými prvky a může jej srovnat se zahraničním materiálem, u každého typu najde odkazy na prameny a jiné katalogy, porozumí kontextu, ve kterém se látky pověstí vyskytují, a zjistí i leccos z kolektivní psychologie v pozadí lidové slovesnosti.
Katalog je uveden trojicí kapitol, které podávají aktuální poznatky o žánru lidové pověsti, představují důležité zahraniční katalogy lidových pohádek a pověstí, poskytují přehled o vývoji českých a slovenských snah o vytvoření katalogů a v kapitole o pramenech pověstí a jejich sběratelích jsou komentovány prameny vybrané jako materiál pro katalog.